Mieszkanie Plus i Indywidualne Konta Mieszkaniowe – co należy wiedzieć?

Tanie mieszkania na wynajem i konta, na których będzie można gromadzić oszczędności na wydatki mieszkaniowe są dwoma głównymi punktami programu Mieszkanie Plus. Trzecim jest wspieranie społecznego budownictwa mieszkaniowego. Jednak to właśnie z opcji taniego wynajmu i kont mieszkaniowych skorzysta największa liczba osób. Dlatego warto się przyjrzeć, o co w nich właściwie chodzi.

Mieszkanie Plus, czyli wynajem tanich mieszkań z opcją dojścia do własności

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku nieruchomości państwowe wsparcie dotyczyć będzie mieszkań na wynajem. Jak do tego dojdzie? Na państwowych gruntach powstaną bloki, w których cena wynajmu ma być dostosowana do sytuacji finansowej osób, których zarobki nie pozwalają na wzięcie kredytu hipotecznego, a także na otrzymanie komunalnego mieszkania od gminy.

Koszty mają być optymalizowane przez używanie określonych technologii budowlanych, ale przede wszystkim dzięki temu, że gruntów użyczy Skarb Państwa. Operatorem programu będzie wkrótce powołany Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie rozpatrywał oferty budowy mieszkań od spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystw Budownictwa Społecznego, spółek gminnych, ale i prywatnych inwestorów. Kryterium zaakceptowania oferty będzie, oprócz ceny, także to, jakim grupom osób w pierwszej kolejności inwestorzy będą przyznawać mieszkania na wynajem.

Warto wiedzieć, że mają być one z zasady dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Prawdopodobnie spore szanse na skorzystanie z programu będą miały osoby z dziećmi i te o niskich dochodach.

Ile za metr kwadratowy wynajmowanego mieszkania?

No dobrze, ale jakie dokładnie będą ceny wynajmu metra kwadratowego mieszkania? Ma to być od 10 do 20 zł w przypadku zwykłego najmu mieszkania oraz od 12 do 24 zł, kiedy będziemy chcieli wykupić wynajmowane mieszkanie. Wtedy do czynszu doliczana jest nadpłata przeznaczona na ten cel.

Co ważne, z decyzji o kupnie lokum można się będzie wycofać. I to bez obaw o utracenie swoich pieniędzy. Nadpłata bowiem ma być w takich sytuacjach zwracana. Dzięki takiemu rozwiązaniu poziom mobilności, zwłaszcza zarobkowej, Polaków może znacznie wzrosnąć. W razie znalezienia lepszej pracy, nie uwiązani do miejsca zamieszkania będziemy mogli je bardzo łatwo zmienić.

Program pilotażowy Mieszkania Plus z udziałem 17 miast już ruszył. Pierwsi lokatorzy mają pojawić się w wybudowanych mieszkaniach na początku roku 2019.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe, czyli oszczędzanie na mieszkanie

Kolejnym instrumentem, przy pomocy którego państwo chce odpowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe Polaków są Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Co należy o nich wiedzieć?

To konta, na których gromadzone środki z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe nie są objęte tzw. podatkiem Belki od zysków kapitałowych, a jest to aż 19% odsetek od zgromadzonych pieniędzy. Ponadto, wedle zapowiedzi, pieniądze tam gromadzone mają skutkować otrzymaniem od państwa specjalnej premii. Na ten moment nie jest jeszcze znana jej dokładna wysokość.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wspominali już jednak o minimalnym okresie oszczędzania, po którym rządowa premia ma być przyznawana. Nagradzane będzie prawdopodobnie co najmniej 5-letni okres gromadzenia oszczędności. Będzie je mógł gromadzić każdy, ponieważ nie określono progu dochodowego, pozwalającego na założenie IKM. Najpewniej nie zostanie też wprowadzona minimalna kwota oszczędności. Promowana ma być systematyczność tzn. odkładanie określonej comiesięcznej kwoty.

Wiemy już natomiast, ile środków państwo chce przeznaczyć na premie mieszkaniowe. Wraz z zakończeniem programu Mieszkanie dla Młodych pieniądze z rezerwy budżetowej będą przeznaczane na nagradzanie oszczędności wśród Polaków. W 2019 r. ma to być 200 mln zł. Z każdym rokiem ta suma ma wzrastać o 200 mln złotych, by osiągnąć poziom 1 mld zł już w 2023 r.

Co sfinansujemy oszczędnościami z rządową premią?

Na co dokładnie będzie można przeznaczyć oszczędności wraz z rządową premią? Na naprawdę różne cele, zaczynając od budowy domu, zakupu mieszkania czy zgromadzenia wkładu własnego, po wkład do spółdzielni mieszkaniowej czy TBS-u (tu na razie rząd prowadzi konsultacje).

Tani wynajem i Indywidualne Konta Mieszkaniowe powinny wpłynąć w znaczny sposób na polski rynek nieruchomości. Nie tylko na ceny wynajmowanych poza programem mieszkań. Mieszkanie Plus skierowane będzie przecież do wielotysięcznej grupy osób. Od tej pory będą oni mieli większy wybór ofert na rynku mieszkaniowym, nie musząc, kosztem wielu wyrzeczeń, odkładać na wkład własny do kredytu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*