Mieszkanie dla Młodych- nadal w grze

Coraz głośniej robi się o programie Mieszkanie Plus i budowie tanich mieszkań na wynajem. Szum medialny związany z rozpoczęciem nowych działań spowodował, iż wiele osób zapomniało o MdM. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć również zakończenie przez BGK 7 kwietnia 2017 naboru wniosków na kredyt z dofinansowaniem. Następna pula środków zostanie uruchomiona z początkiem przyszłego roku. Do rozdysponowania zostało jeszcze 381 mln zł. Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromną popularnością, dlatego eksperci przewidują, że środki znikną w przeciągu dwóch pierwszych tygodni stycznia.

MdM dał szansę wielu Polakom na spełnienie marzeń o własnej nieruchomości. Od początku jego trwania podpisano prawie 94 tysiące kredytów z dofinansowaniem. Suma wypłaconych do tej pory środków przekracza 2,4 mld zł. Na wzrost popularności MdM silnie wpłynęły nowelizacje ustawy z roku 2015, a w szczególności rozszerzenie jego zakresu na rynek wtórny. Dopłaty można uzyskać tylko do kredytu w PLN zawartego na co najmniej 15 lat, którym sfinansujemy przynajmniej 50% wartości nieruchomości.

Jakie zmiany czekają nas w programie MdM 2018?

Jeżeli chodzi o warunki przyznawania dopłat, to nie ulegną one zmianie. Nadal wysokość dofinansowania będzie uzależniona od ilości wychowywanych dzieci. Na najwyższe mogą liczyć rodzice co najmniej trójki pociech. Program adresowany jest do osób młodych, do 35 roku życia (brany pod uwagę jest rocznik, a nie data urodzenia). W przypadku małżonków liczy się wiek młodszego z nich. Granica wieku nie obowiązuje osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci.

Nie tylko beneficjenci muszą spełniać kryteria, także nieruchomość powinna mieścić się w założeniach. Jej powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 75 m2 w przypadku mieszkań oraz 100 m2 w przypadku domów jednorodzinnych. Wielkości te wzrastają w każdym przypadku o 10 m2 dla rodziców co najmniej trójki dzieci. Cena jednego metra kwadratowego nie może przekroczyć jego wartości odtworzeniowej ustalanej i ogłaszanej co kwartał dla poszczególnych miejscowości. Jego poziom jest inny, w zależności od rodzaju rynku, na którym zakupiona została nieruchomość. Dokładne informacje na temat warunków oraz wszystkich formalności związanych z MdM 2018 znajdują się na stronie http://www.mieszkaniedm.pl/.

Wysokość dopłaty- czy można ją wyliczyć?

Wysokość dopłat jest różna i waha się od 10% do 30%. Dodatkowo, gdy w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko otrzymamy dodatkowe 5%. Wypłata następuje na wniosek beneficjenta. Jej uzyskanie możliwe jest tylko wówczas, gdy został on złożony w ciągu 6 miesięcy od narodzenia lub przysposobienia dziecka.

Jeżeli chcemy obliczyć swoją indywidualną dopłatę dla konkretnej nieruchomości wystarczy skorzystać z kalkulatora MdM. Należy wypełnić odpowiednie pola i postępować zgodnie ze wskazówkami. Możemy to zrobić na przykład tutaj: https://mdmprogram.com/kalkulator-mdm/. Dzięki temu dowiemy się na jaką kwotę możemy liczyć i jak bardzo opłacalne będzie skorzystanie z programu.

MdM 2018 tylko dla dobrze przygotowanych

Dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych zostaną po raz ostatni odblokowane w styczniu 2018 roku. Ilość pozostałych środków oraz liczba chętnych z roku 2017 pozwalają sądzić, iż znikną one w ekspresowym tempie. Dlatego trzeba dobrze się przygotować, aby złożyć wniosek jak najszybciej. Pamiętajmy również, że dopłaty zgodnie z zapisami ustawy można utracić.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*