Czy będą dopłaty do kredytów hipotecznych?

Mieszkanie dla Młodych wkracza powoli w końcową fazę. Dalej jednak pozostało bardzo dużo środków do rozdysponowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Program MdM rozpoczął się w roku 2014. Od tamtego czasu do połowy 2017 r. BGK wypłacił łącznie wsparcie finansowe wartości aż 1,9 mld zł, które stało się udziałem. Zanim przyjrzymy się temu, kiedy i jak bardzo można skorzystać na dofinansowaniu, przyjrzymy się na czym polega program mieszkaniowy.

Warunki Mieszkania dla Młodych

W jego ramach osoby do 35. roku życia (wyjątkiem jest starszy wnioskodawca, biorący kredyt z najwyżej 36-letnim współmałżonkiem), którzy nie posiadają własnego mieszkania ani domu, mogą otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego finansującego min. 50% wartości kredytowanego mieszkania.

Warunkiem jest także metraż nabywanej nieruchomości. Dla mieszkania będzie to 75 m2, a dla domu jednorodzinnego 100 m2. Osoby wychowujące min. trójkę dzieci mogą nabyć mieszkanie lub dom o 10 metrów kwadratowych większe od podanych parametrów. Trzeba też pamiętać o tym, że dopłata nie może przekroczyć limitów wyznaczanych dla określonych rodzajów nieruchomości i obszaru, na którym są one położone, aktualizowanych co kwartał. Z kolei cena mieszkania nie może być większa od kwoty odpowiadającej iloczynowi średniego wskaźnika przeliczeniowego (1,1 dla rynku pierwotnego i 0,9 dla rynku wtórnego) i powierzchni użytkowej nieruchomości.

Kwota wsparcia zależy od liczby posiadanych dzieci, choć single i pary nie posiadające dziecka również mogą otrzymać wsparcie wysokości 10% wskaźnika średnich kosztów budowy metra kwadratowego dla danego województwa i miasta wojewódzkiego podawanych raz na pół roku przez wojewodę. Tych właśnie beneficjentów w programie MdM jest najwięcej, bo aż 1 mld wsparcia udzielonego w ciągu trzech lat funkcjonowania Mieszkania dla Młodych powędrowało do nich, czyli do ponad 55 tys. wnioskodawców.

Ile dopłaty można otrzymać?

Osoby wychowujące jedno dziecko mogą liczyć na 15%, wychowawcy dwójki dzieci na 20%, a opiekunowie trójki i większej liczby pociech na aż 30%. To powoduje, że wysokość wsparcia może sięgać od kilkunastu do nawet powyżej 30-40 a nawet więcej tys. zł. To duże wsparcie na początku kredytowania, gdzie napotkamy wiele opłat czy prowizję bankowej.

Zanim jednak przystąpimy do wyliczania wysokości możliwej do otrzymania kwoty, lepiej poznać swoją zdolność kredytową. Nie w każdej instytucji możemy bowiem otrzymać kredytu. By nie składać wniosków o kredyt zbyt wcześnie (pamiętajmy, że mają one wpływ na nasz scoring kredytowy), dobrze sprawdzić czy i na jaki kredyt stać nas, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej https://hipoteki.net/test-zdolnosci-kredytowej/. Warto zrobić to jak najszybciej, bo jeszcze w tym roku, a dokładnie od początku do mniej więcej połowy sierpnia, uwolnione zostaną dodatkowe środki programowe.
… i kiedy?
Będzie to aż 60 mln zł z rezerwy programu przeznaczone na 5-procentowe dopłaty w sytuacji, gdy rodzina wnioskodawcy powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko. Jak się okazuje, do tej pory wykorzystano na ten cel tylko 3,5 mln zł.

Osobom, które nie będą w stanie w około miesiąc załatwić potrzebnych formalności, pozostanie spora szansa na dofinansowanie z puli, którą BGK uruchomi już 1 stycznia. Wtedy do wyjęcia z kasy programu będzie aż 381 mln zł, z których skorzysta kilkanaście tysięcy wnioskodawców. Może w tym gronie będziesz i Ty?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*