MdM – Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych powstał po doświadczeniach zawiązanych z innym projektem – Rodzina Na Swoim. Przez lata mocno przysłużył się osobom, które były zainteresowane kredytem hipotecznym. Zakończy się w 2018 roku. Skąd wzięła się wielka popularność MdM?

Początki nie były łatwe. Ustawa mocno wyśrubowała warunki, jakie musiał spełnić potencjalny kredytobiorca. Przez to dostęp do dopłaty był utrudniony. Świadczą o tym niewykorzystane środki w pierwszych latach funkcjonowania programu. Przełom według https://mdmprogram.com/ przyniosła nowelizacja ustawy. Zainteresowanie wzrosło, a pieniędzy zaczęło brakować. O czym najlepiej świadczy styczeń 2017, gdzie ponad 350 milionów złotych rozeszło się w miesiąc.

Warunki wstępne Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych wymaga od zainteresowanych spełnienia np. kryterium wieku. Beneficjent nie może mieć więcej jak 35 lat. W małżeństwach liczy się wiek osoby starszej. Co ciekawe, osoby wychowujące trójkę dzieci nie potrzebują się tym wcale martwić, warunek ich nie obowiązuje. Duża rodzina nie przejmuje się również zakazem posiadania w przeszłości nieruchomości. Ponieważ ustawodawca dostrzegł, że wraz z powiększaniem się gromadki pociech, wzrastają również potrzeby mieszkaniowe. Pozostałych ten warunek dotyczy, jedynie w przypadku małego, ułamkowego udziału w mieszkaniu czy domu wygasa. Ważne, taki procent nieruchomości nie może zapewniać godnych warunków mieszkaniowych. Zapis ten został stworzony, by uniemożliwić zakupy komercyjne, osób, które na programie chciałby zarobić.

Sam kredyt hipoteczny z MdM również podlega pewnej regulacji. Musi być wzięty na minimum 15 lat, przy wkładzie własnym nieprzekraczającym 50%, do tego w PLN. Pamiętajmy, że prowizja czy marża zależy od wewnętrznej polityki banku i Bank Gospodarstwa Krajowego nie ma na to wpływu. Dlatego warto odwiedzić kilka placówek przed podjęciem decyzji.
BGK ustala jedynie limity maksymalnej ceny metra kwadratowego w poszczególnych województwach. Z rozróżnieniem na największe miasta, ich najbliższą okolicę i resztę regionu. Co więcej dodatkowy podział dotyczy również rynków, wtórnego i pierwotnego.

Charakterystyka nieruchomości w MdM

Mieszkania objęte dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych mogą być nowe lub używane. Ich metraż nie może przekroczyć 75 mkw. Jedynie osoby z trójką dzieci mogą liczyć na dodatkowe 10 metrów. Tyle samo skorzystają w przypadku domów, jednak tu maksymalny metraż bazowy wynosi 100 mkw. Na szczęście ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkaniową od użytkowej, dzięki czemu, przy odpowiedniej optymalizacji możemy zyskać trochę powierzchni.

Ile otrzymują beneficjenci z Mieszkania dla Młodych?

Wysokość dofinansowania MdM zależy w dużej mierze od wartości samej nieruchomości. Wszystko przez to, że dopłata jest procentowa. I tak w zależności, od ilości wychowywanych dzieci możemy otrzymać:

  • trójka i więcej – 30%,
  • dwójka -20%,
  • jedno dziecko – 15%,
  • osoby bezdzietne – 10%.

Wylicz swoją dopłatę za pomocą kalkulatora dopłat MieszkanieDM.pl.

Wyniki potrafią zaskoczyć, szczególnie w przypadku dużej rodziny, gdzie wsparcie sięga 1/3 wartości całej inwestycji. Są to pieniądze, które ciężko zlekceważyć. Szczególnie w największych miastach, gdzie limity ustawione zostały na wysokim poziomie.

Mieszkanie dla Młodych sprawdziło już 85 tysięcy Polaków, którzy zdecydowali się na dopłatę. To świetny wynik, tym bardziej, że na MdM 2018 zostało przewidziane jeszcze ponad pół miliarda złotych. Program pomoże jeszcze niejednej rodzinie. Może i Tobie? Warto sprawdzić, popytać się przeliczyć. Czasem widok pojawiających się korzyści może najlepiej zmotywować do działania!